Portugalsko

porto-1982471

 

Portugalsko leží při západním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Administrativně k němu patři i ostrovy Azory a Madeira  v Atlantském oceánu.

Severní, střední a východní Portugalsko pokrývají horská pásma Serra de Nogueira, Serra do Gerez,Serra de Marao, Serra da Estrela (dosahuje téměř 2000 m.n.m.,  nejvyšši hora Portugalska leží ale na Azorech Montanha de Pico 2351m), Serra de Sao Mamede a jižní pahorkatina Alentejo. V jihozápadním cípu vystupuje Serra de Monchique. Západní a jižní část tvořínížiny se strmým skalnatým pobřežím. Souostroví Madeira a Azorské ostrovy, které leží v takzvanériftové zóně na styku dvou litosférických desek, jsou sopečného původu a je zde také větší rizikozemětřesení. Podobnou seizmicky aktivní oblastí je i Lisabonský záliv.

Nejvýznamnějšími řekami jsou Tejo, Douro a Guadiana, na nichž je vybudováno velké množství kaskádových přehrad.

Podnebí je na severu a západě mírné oceánské, na jihu subtropické středomořské (suché horké léto a mírná vlhká zima). Průměrná červencová teplota se pohybuje od 20 °C do 24 °C a lednová mezi 9 °C až 12 °C. Průměrný roční úhrn srážek klesá přibližně ve směru od severu k jihu, tedy od 1200 mm až po 500 mm. Průměrná teplota na ostrovech je 18,5 °C a průměrné srážky 650 mm.

Středomořské podnebí, které je ale ovlivněné blízkostí oceánu,  poskytuje unikátní podmínkypro pěstování různých plodin, zejména vinné révy a olivovníků.

Hlavním městem Portugalska je Lisabon (499 000 obyvatel v roce 2007), je centrem třímiliónové metropolitní oblasti Regiao de Lisboa a od 12. století je hlavním městem Portugalska. Je kulturním, dopravním a především ekonomickým centrem země (je jedinou oblastí Portugalska s HDP nad průměrem EU).

Střediskem metropolitní oblasti s 1,5 milióny obyvatel je Porto, které čítá 240 000 obyvatel a je důležitým severoportugalským přístavem v ústí řeky Douro. Mezi další velká města v hustě zalidněném severozápadním Portugalsku patří Braga (sídlo arcibiskupství a náboženské středisko) a Guimaraes. Ve středním Portugalsku pak Coimbra (157 000 obyvatel, sídlo nejstarší portugalské univerzity), v Alenteju historická Évora a na jižním pobřeží Faro.

Země má asi 10,5 mil. obyvatel. V minulosti se řada Portugalců vystěhovala do jiných evropských zemí s vyšší životní úrovní. Dnes se Portugalsko naopak pozvolna stává jednou z cílových zemí přistěhovalců.

  • Douro

    „Řeka, farmy shlížející z vinicemi pokrytých kopců na její třpytivou hladinu,  pískot vlaků se nese údolím, malebné statky, kostely a paláce  jako svědectví bohaté  a pradávné historie, a unikátní vína, jako by přímo určená k oslavě těch nejlepších momentů v životě.“

     
Zpět do obchodu

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA