Portské

port wine glass

 

 Všichni známe portské víno… ale není portské jako portské.

Nabídka na českém trhu je dlouhodobě vykořeněná supermarketovými patoky a na druhé straně nesmyslně drahými portskými v „dárkovém balení“.

My razíme filozofii, že dobré portské není o zbytečně drahé broušené skleněné láhvi či karafě, ale jen a jen o obsahu v láhvi.

Portské víno je široký fenomén a zahrnuje překvapivě i vína velmi suchá a svěží. Takových vín se ale českému trhu prozatím nedostávalo, a proto je najdete právě v naší nabídce.

Základní typy portského vína

Portské základně dělíme na Ruby a Tawny. Všechny ostatní typy portského jsou odvozeny od tohoto základního dělení.

Ruby

Portské víno vzniklé mícháním vín z několika sklizní, několika ročníků a několika producentů / quint. Tento „blend“ zraje minimálně 2 roky v obrovských dřevěných zásobnících (obří dřevěné sudy s kónickým tvarem, postavené nastojato) a poté je lahvováno. Jakmile je nalahvováno, může se pít. Víno si zachovává jasnou červenou barvu a typickou ovocnou vůni. Díky použití obrovských rezervoárů je minimalizována oxidace vína. Díky tomu by víno mělo zůstat nejen sytě červené, ale i svěží v chuti a vůni. Najít ale skutečně kvalitně udělané a svěží ruby není úplně jednoduché, i když celková nabídka je obrovská.

Tawny

Také vzniká mícháním odrůd, ročníků, sklizní a quint. Zrání ale probíhá 2-7 let v malých dřevěných sudech. Malé sudy umožňují vyšší oxidaci, a tak je výsledné víno zbarveno více do hněda a mahagonu, je sušší s typicky ořechovými tóny.

Letité Tawny

Jedná se o nejlepší tawny – typicky 10, 20, 30 nebo 40 let. Uvedená hodnota věku reprezentuje průměrný věk služený z jednotlivých vín v blendu. U 40 letých Tawny tak můžeme být součástí i 100 leté víno, které výslednému vínu dodá styl a komplexitu. Pozor! Pije se vychlazené.

Colheita

Poddruh tawny, kdy je použito víno pouze z jedné sklizně. Minimum pro zrání je 7 let v dřevěném sudu. Typicky zraje ale mnohem déle. Výsledný ročník na lahvi (například 1970) je ročníkem sklizně.

Crusted

Je speciální poddruh Ruby portského. Toto víno stráví typicky 3 roky v dřevěném sudu, většina z jeho zrání ale probíhá až následně v samotné lahvi. Je toho docíleno tím, že spolu s vínem do lahve putují i drobné kousky vinných slupek a semínek, které vytvoří sediment (crust), který zdůrazňuje zrání. Relativně mladé crusted portské tak typicky chutná spíše jako mnohem starší vintage portské. Před pitím potřebuje dekantovat!

Vintage

Je poddruh ruby. Jedná se o nejkvalitnější portské typu ruby, které zraje minimálně 2,5 roku v dřevěném rezervoáru, následně je víno zfiltrováno a nalahvováno. Název vintage je odvozen od ročníku, tedy každá quinta může vyhlásit za „vintage“ pouze výjimečný ročník a z něj pak tvoří toto výjimečné portské. Víno získává svůj charakter až dalším dlouhým zráním v lahvi. Pro představu, za posledních 100 let bylo vyhlášeno jen 14 vintage ročníků.

L.B.V. (Late Bottled Vintage)

Je další poddruh Vintage a tedy Ruby portských vín. Dle názvu jde o „později lahvované vintage“. Tohle víno zraje déle v dřevěném tanku, minimálně 4-6 let a poté je lahvováno. Původně vzniklo jako nechtěný derivát vintage portského, když po Vintage víně nebyla dostatečná poptávka a zůstalo tak déle v sudu. V průběhu času si ale vydobylo svoji vlastní kategorii pro svůj výjimečný charakter. S LBV si užijete podobně jako s archivovaným vintage portským – zde ovšem bez nutnosti dlouhé archivace.

Bílé portské

Víno tvořené stejnou technologií jako klasické červené portské, jen za použití bílých hroznů a s asistencí malého podílu šťávy z červených hroznů. Opět jde o blend z různých vinic a quint. Víno typicky stráví 2-3 roky v dřevěném sudu a následně je lahvováno. Chutě variují od velmi suchých po velmi sladké (Lagrima (v překladu "Slza")). Tohle víno se podává vychlazené jako aperitiv, v Portugalsku často i s ledem a citronovou šťávou.

Naší nabídku portského najdete zde:

port1 port2 port3

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení