Lixa

lixaTato původně malá quinta se rozrostla v jedno z nejvýznamnějších vinařských družstev v regionu. Založila jí rodina Mereiles a ačkoliv původně pěstovali jen hrozny, které prodávali jiným producentům vína, brzy zjistili, že jejich hrozny mají takový potenciál, že se nevyplatí je komukoliv přeprodávat. Začali tak lahvovat vlastní víno.

Dnes Quinta da Lixa disponuje 35 hektary vinic a je typickým představitelem kvalitního „Vinho Verde“. Vinho verde v překladu znamená „zelené víno“, ale netýká se to nijak vína – výsledného produktu. Název je odvozen od toho, jak region Minho vypadá. Je totiž zelený! Je tu podstatně více srážek a lokace na severu Portugalska ho klimaticky přibližují spíše jižnímu Rakousku nebo severní Itálii. Vinice jsou tak sytě zelené a v řádcích mezi révou roste tráva. Proto se regionu již v dávných dobách začalo říkat „země zeleně a vína“ alias Vinho Verde…

Skutečný průlom začal od roku 2000, kdy byly uvedeny na trh nová vína „Quinta da Lixa“ (cuvé vinho verde) a „Loureiro“ (jednoodrůdové vinho verde). Vína zaznamenala silný mezinárodní ohlas, když vyhrála několik významných soutěží a následně se toto Vinho Verde stalo pojmem i doma v Portugalsku.

Ročník 2008 byl opět velmi úspěšný a víno Quinta da Lixa vyhrálo zlatou medaili na soutěži International Wine Challenge a při slepé degustaci bylo oceněno na 90 bodů.

Cena

170171
1170171
Quinta da Lixa Vinhao Tinto 2015
170 Kč
 
Detail
Skladem
1 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem

Zpět do obchodu

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA