Olej

 

olivový olej

Nabízíme pouze vysoce kvalitní, gurmánský „Extra Virgem“ olivový olej, získávaný za studena z prvního lisu. Bez ředění, bez konzervantů…

Olej vyráběný tradiční technologií v BIO kvalitě.

Zaměřujeme se výhradně na region Trás-os-Montes, který je považován za místo vzniku jednoho z nejlepších olivových olejů na světě. V Evropě snesou srovnání jen špičkové oleje z italského Toskánska, které ovšem získáte jen za podstatně vyšší cenu.

Trás-os-Montes je region na severu Portugalska, blízko hranic se Španělskem. V překladu jméno znamená „za horami“. To právě tvoří zcela jedinečnou kombinaci polohy, srážek, teplot, ovzduší a půdy, které z tohoto regionu tvoří oblast, kde se fantasticky daří olivovníkům, které plodí olivy, z nichž místní farmáři vyrábějí tradičními technikami ten nejlepší olivový olej na světě.

Naše oleje bodují v mezinárodních žebříčcích, ratinzích a degustacích, jsou oceňované na mezinárodních výstavách a soutěžích.

Pokud vás zajímá proces výroby, resp. extrakce olivového oleje, najdete ho zde.

Jak poznat kvalitní olej?

Často se setkáváme s otázkou, jak poznat kvalitní olivový olej. Odpověď je jednoduchá. Musíte to zkusit… Vezměte běžně dostupný extra virgem  olej, který koupíte v supermarketu, a pak některý z kvalitních olejů a porovnávejte.  Uvidíte (ochutnáte) sami, rozdíl je obrovský!

S olivovým olejem je to jako s vínem, jen s tím rozdílem, že olej v lahvi dále nezraje. Jinak se ale hodnotí a degustuje velmi podobně jako víno. Podstatná je jeho barva, vůně a chuť. Také podobně jako u vína, dělíme oleje podle svého charakteru na různé kategorie – je olej plný nebo lehký, jemný nebo silný, ovocný či minerální, hořký či kyselý nebo sladký, apod.

Také zapomeňte na veškeré fámy, že extra virgem olivový olej se používá jen za studena do salátů. V zásadě platí , že čím kvalitnější olej, tím širší použití.  Za studena, za tepla, jakkoli chcete.

Samozřejmě existují také chytré knihy a publikované žebříčky. Nejširší  dlouhodobou degustaci všech možných světových olivových olejů provedla Deborah Krasner pro svou knihu„Tasting olive oil“. Degustovalo se přes 400 olejů.  Existují žebříčky TOP 10 a TOP 15 world-class olive oils a dále italské a německé ročenky a průvodce, kterými se řídí zejména šéfkuchaři a gastro-specialisté.

Olej jako lék

Také bychom neměli zapomenout na prokazatelné zdravotní účinky kvalitních olejů. Významně snižují  možnost výskytu rakoviny a celkově jsou základem tzv. středomořské diety, která je považována za nejzdravější  známý životní styl.

Jedno mají společné - oleje z oblasti Trás-os-Montes jsou vedle toskánských olejů nejlepší na světě. Mají ale podstatně nižší cenu! 

Užijte si nejlepší olivový olej na světě s námi!

olives3 ollive1 olives2

Zpět do obchodu

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA