Hodnotitelé

wine_spec_ratings

WineSpectaror

Je nejznámějším celosvětovým časopisem o víně. Časopis pochází z USA a vychází od roku 1976. Za více než 30 let existence se z něj stalo nejvlivnější médium pojednávající o víně a souvisejících tématech. Každé číslo obsahuje od 400 po 1000 hodnocení vín včetně podrobných kritik. Bodové hodnocení WineSpectatoru se stalo samostatnou a uznávanou mezinárodní měnou. Hodnotí se na stupnici 0-100 bodů. Všechna vína od 90 bodů nahoru jsou považována za výjimečná, vína mezi 85-90 body za výborná.

Články zahrnují novinky, reporty z ochutnávek, snoubení vína s jídlem, profily vinařů a vinařství, články o vztahu vína a zdraví.

Nejznámějšími píšícími kritiky u Winespectatoru jsou James Suckling a James Laube.

Co kritici tohoto časopisu napíší, to prostě platí!


Robert Parker

Je nejznámějším a nejvlivnějším vinařským kritikem dneška. Robert Parker definoval zcela nový styl vinné kritiky, když začal zpracovávat extrémně přesné deskriptivní kritiky vína. Často také překvapuje neortodoxními názory. První slavnou kontroverzí bylo jeho vyhlášení ročníku 1982 Bordeaux za Vintage ročník – zcela proti všem ostatním. Čas mu dal za pravdu a ročník 1982 Bordeaux má dodnes vyšší cenu než jiné Vintage ročníky.

Parker je sice původním povoláním právník, ale od roku 1984 se plně věnuje své jediné vášni – vínu a psaní o něm.

Svá hodnocení a kritiky publikuje ve svém Newsletteru The Wine Advocate a ve svých knihách.

Je nositelem celé řady mezinárodních vyznamenání.

Podobně jako WineSpectator i on užívá 100 bodovou stupnici se stejnou logikou. Vína za 90+ bodů jsou označena jako „výjimečná“ . Vína za za 85-90 bodů jako „výborná“ a vína mezi 80-85 body jsou označena jako „velmi dobrá“.

Robert Parker je žijící legendou, světovou celebritou, ale zejména nejvlivnějším vinným kritikem současnosti. Věnujte mu proto pozornost!


 

Wine & Spirits

Nejvýznamnější britský měsíčník o víně. Kromě vína se zabývá pravidelně i pivem, destiláty a koktejly. Mezi hodnotitele patří Joshua Green, Tara Thomas, Patrick Comiskey nebo Peter Liem.

Tento časopis stojí také za vznikem a pořádání jedné z nejdůležitějších vinařských soutěží na světě Wine Challenge, která se koná každoročně v Londýně.

 

Revista de Vinhos

Je nejznámější a nejvýznamnější portugalský časopis o víně. Je portugalskou obdobou WineSpectatoru, ale je zaměřen čistě na portugalská vína.

Na rozdíl od většiny konkurentů a jiných vinařských časopisů používá jinou hodnotící bodovou škálu – 0-20 bodů. Vína nad 16 bodů jsou „velmi dobrá“, vína nad 17 bodů „výborná“ a vína nad 17,5 bodů jsou označena jako „vynikající“.


 

Wineanorak

Je jeden z nejznámějších a nejvlivnějších britských vinařských blogů / online časopisů. Hlavním představitelem je známý britský vinařský žurnalista Jamie Goode.

Jamie se proslavil „nesnobským“ pojetím svých článků a kritik. Jeho popisy jsou srozumitelné komukoliv, zpřístupňuje víno masám.

Mimojiné se také zasadil o zpropagování nové vlny portugalského vína.

Stojí za to si jeho web pořádně prohlédnout!


 

Joao Paolo Martins

Je mezinárodně uznávaným vinařským kritikem. Specializuje se na portská vína a portugalská tichá vína.

Zásadní je jeho práce na každoroční ročence portugalských vín Guia de Vinhos. Tato ročenka je spolehlivým průvodcem po kvalitních portugalských vínech.

Mezinárodně známá a oblíbená je jeho publikace „A winelovers‘ Guide to Port“.

V Lisabonu můžete navštívit vinný bar Chafariz do vinho, kde tento mág sestavoval vinný lístek!

 


Víno & Styl

Je nejčtenějším a nejobjektivnějším českým časopisem píšícím o víně, ale nejen o něm. Víno & Styl se věnuje i dalším oblastem dobrého pití a gastronomie, jako jsou kvalitní destiláty, kávy či zralé sýry. Cestopisné reportáže za vínem a gastronomií v nabídce nechybí.

Hodnotí se formou slepého degustačního testu. Hodnotí zpravidla 5 hodnotitelů z řad vinařských odborníků.

Víno & Styl hodnotí vína na 50 bodové škále 50-100 bodů, kde vína od 85-89 bodů jsou označována jako dobrá, 90-94 bodů vynikající a nad 95 bodů skórují jen opravdu výjimečná a vzácná vína.

Zpět do obchodu

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA